6 rzeczy na które warto zwrócić uwagę wybierając fotografa ślubnego.

Ślub ma się raz w życiu i chociaż życie pisze czasem różne scenariusze, chcemy w to jednak wierzyć. Ceremonia zaślubin jest to wyjątkowy dzień i wyjątkowa chwila, którą warto uwiecznić pięknymi zdjęciami, aby przez lata chwalić się nimi dzieciom, wnukom, a także najbliższej rodzinie. Jest to również nieoceniona pamiątka dla nas samych, do której będziemy wracać po latach, aby popatrzeć, jacy to byliśmy młodzi i piękni, jak wszystko było kiedyś nowe, magiczne i wyjątkowe.  Wybór fotografa ślubnego powinien być bardzo konkretną i przemyślaną decyzją, nie możemy jej podjąć pochopnie, tłumacząc się brakiem czasu, czy polegając na opinii znajomych, polecających Pana Z czy Panią X. ;).

Poniżej wyjaśnię, na co warto zwrócić uwagę, aby Wam to zadanie ułatwić. Wielu z nas kieruje się czynnikiem „ekonomicznym”, a dokładnie ceną. Nie powinno być to jednak decydujące kryterium. Zdarzyć się może i tak, że kilku fotografów zaproponuje nam podobną cenę za zrobienie „ślubu”. Przeanalizujmy wtedy następujące kwestie:

1.Portfolio fotografa.

Sprawa tak oczywista, że nawet nie należy o niej wspominać.  Warto przejrzeć zdjęcia zrobione wcześniej przez różnych fotografów, i nie ślubne, ale także z innych uroczystości, plenerów, sesji zdjęciowych, niezwiązanych z tematyką ślubną. Przybliży nam to warsztat fotografa, jego doświadczenie, wrażliwość i kreatywność.  W fotografii liczy się „dobre oko”, wyczucie odpowiedniej chwili i, umiejętności kompozycyjne…  Lecz najważniejsze jest to, że zdjęcia, robione prze tego konkretnego fotografa musza nam po prostu się podobać i cieszyć nasze oko. Gusta są różne. Fotograf musi pasować przede wszystkim nam, a nie naszym znajomym, ciotce, czy babci.

2. Sprzęt

W odróżnieniu od portfolia rzecz drugorzędna, nie każdy z nas musi znać się na aparatach. Ale jednak wato zapytać na jakim sprzęcie pracuje fotograf. Pozwoli to nam odróżnić profesjonalistę od amatora. W fotografii ślubnej standardem jest robienie zdjęć aparatami pełnoklatkowymi, które pozwalają nie tylko na uzyskanie odpowiedniej głębi, rozpiętości tonalnej i plastyczności obrazu, ale również zapewnią lepszą jakość wydruku, jeżeli zdecydujemy się na stworzenia albumu ślubnego.

  3. Osobowość fotografa

Zamawiając zdjęcia przed każdą ważną uroczystością z fotografem warto się umówić, chociażby na kawę 😉 Musimy odpowiedzieć sobie na proste pytanie, czy tego konkretnego fotografa lubimy, czy jest zwyczajnie „fajnyWarto poobserwować, jak się czujemy w obecności tego fotografa, czy nie jesteśmy przy nim skrępowani, zdenerwowani, czy zażenowani, czy jest miłym i sympatycznym człowiekiem. Musimy pamiętać, że fotograf będzie towarzyszyć nam i naszej rodzinie, przez większą część imprezy, więc lepiej byłoby aby nie był obcym hipsterskim intruzem, na którego krzywo spogląda świadek, czy teściowa. Bo to wszystko później widać na zdjęciach. 😉

 

4. Kwestie formalne

Warto dowiedzieć się, czy fotograf prowadzi działalność gospodarczą, czy możemy z nim podpisać umowę przed przystąpieniem do zlecenia. W innym wypadku ryzykujemy, że zamówiony fotograf na ślubie po prostu może się nie pojawić.

5. Finanse

Cena za usługę, wysokość zaliczki to są rzeczy, które powinny zawierać się w umowie, m.in. dlatego warto ją podpisać. Warto zapytać oczywiście ile zdjęć otrzymamy się w cenie usługi, czy cena będzie zawierać dojazd fotografa na miejsce uroczystości, wydruk zdjęć, nagranie na płycie, czy projekt albumu. Podczas negocjacji cenowych warto dać tez takie informacje jak rodzaj uroczystości, czy ślub ma być cywilny, czy kościelny, ile będzie gości, czy impreza będzie duża, czy raczej kameralna, gdize będzie się odbywać- czy na wielkiej sali, z dyskotekowymi światłami i dj-em,  czy w przytulnej restauracji.

6. Harmonogram i terminy.

Podczas rozmów z fotografem ślubnym warto ustalić harmonogram jego pracy, a więc – dokładne godziny jego obecności, czyli od której do której fotograf ma być na imprezie, w kościele, w domu itp. Na co zwrócić uwagę. Jakie rzeczy np. nie fotografować. Coraz popularniejsze sesje plenerowe warto zarezerwować na inny dzień, niż główna uroczystość zaślubin. Na spokojnie, bez stresu i nerwów.
Kolejną sprawą jest faktyczny termin realizacji usługi. Po wspaniałej uroczystości praca fotografa tak naprawdę nie dobiegła końca, teraz spędzi on długie godziny przed komputerem, aby wszystkie zdjęcia przesegregować, cyfrowo wywołać i doprowadzić do stanu jak najbardziej atrakcyjnego wizualnie. Warto dopytać fotografa, po jakim czasie od dnia ślubu, zdjęcia otrzymamy. Są tacy, co tę chwilę potrafią odwlekać i pół roku. Najprościej to po prostu zaznaczyć w umowie.